Szanowni Państwo

Chciałabym opowiedzieć o ludziach, którzy poprzez swoją obecność w moim życiu delikatnie  je przeobrażali, a dzięki którym jestem dziś TU i w TAKI sposób.

Od szóstego roku życia miałam szczęście spotkać na swej drodze wybitnych pedagogów, z których każdy w indywidualnym i niepowtarzalnym stylu inspirował mnie i pomagał spojrzeć na granie w sposób zjawiskowy.

Najważniejszym etapem w mojej edukacji były studia w klasie prof. K. Jureckiej w Gdańsku i prof. W. Gradowa w Mannheim (Niemcy). Za najcenniejszą  przygodę życia uważam kilkuletnią  współpracę z UBS Verbier Festival w Szwajcarii. Tam właśnie miałam okazję poznać i współpracować z tak wybitnymi artystami jak: James Levine, Valeri Gergiev, Kurt Masur, Yuri Temirkanov, Paavo Järvi, Michael Tilson Thomas, Mischa Maisky, Evgeny Kissin, Joshua Bell, Mstislaw Rostropovich, Renaud Capuçon, Leonidas Kavakos, Yuri Bashmet, Ilya Gringolts, Vadim Repin, Martha Argerich, Lang Lang, Thomas Quasthoff, Emanuel Ax i wielu innych, których osobowości, wiedza i artyzm znacząco wpłynęły na to, w jaki sposób czuję muzykę i czego w niej szukam. Współpraca z wyjątkowym solistą Maximem Vengerovem zaowocowała wspólnymi koncertami w największych salach w Europie i poza nią. Podczas wielu międzynarodowych tournée współtworzyłam UBS Verbier Chamber Orchestra, z artystami z całego świata, którzy obecnie są solistami i koncertmistrzami najwybitniejszych orkiestr na świecie. Pamiątką z tych przedsięwzięć jest płyta wydana przez EMI z koncertami skrzypcowymi W.A. Mozarta.  Jednak największą nagrodą wieńczącą całą trasę koncertową jest niezwykła przyjaźń z Maximem Vengerovem, która trwa aż do dziś. Również w Verbier miałam okazję poznać jednego z najwybitniejszych skrzypków na świecie, Roby’ego Lakatosa, z którym od kilku lat wspólnie koncertujemy i który przyjął zaproszenie do nagrania na mojej płycie Czardasza V. Montiego, za co jestem Mu bardzo wdzięczna.

Interesującymi epizodami w moim życiu była roczna współpraca z Rundfunkorchester Kaiserslautern w Niemczech, gdzie nagrywałam dla rozgłośni SWR2 oraz późniejsza współpraca ze znakomitą polską orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Obecnie mam wielką przyjemność koncertowania, grając recitale oraz jako solistka z orkiestrami: Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Polska Filharmonia Bałtycka, Concerto Avenna, Sinfonia Viva, Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, Symfonia Iuventus, Filharmonia Podlaska w Białymstoku, Elbląska Orkiestra Kameralna, Sinfonia Viva w Warszawie.

Ponieważ nic nie ma takiej mocy przekazu, jak zjednoczona grupa zdolnych przyjaciół,  wspólnie z Sebastianem Wypychem założyłam The New Art Ensemble. Zespół ten składa się z wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej, których poza muzyką łączy wielka przyjaźń. The New Art Ensemble występował już prawie we wszystkich salach filharmonii w Polsce. Zespół uczestniczył w największych festiwalach w Polsce i za granicą.

W roku 2016 wydałam swój pierwszy album "Violin SOUL", w którego nagraniu wzięli udział niezwykli Artyści oraz Gość specjalny - Roby Lakatos. Nagranie zrealizowali wielcy Mistrzowie i Przyjaciele: Tadeusz Mieczkowski i Klementyna Walczyna. 

Obok uwielbienia wobec artystycznych doznań, jakie niesie za sobą koncertowanie, moją drugą pasją jest pedagogika. Świadomość wspólnego kreowania, wydobywania ze skrzypka tego, co w nim ukryte, fascynuje mnie i pochłania do reszty. Współpraca ze studentami w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku to jedna z najbardziej pasjonujących muzycznych przygód w moim życiu. Równie mocno raduje mnie fakt nauczania w ZPSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie, gdzie współpracuję z uczniami klas gimnazjum i liceum. W ciągu roku wykładam  na warsztatach  w szkołach muzycznych w całej Polsce. Latem poza  żeglowaniem nauczam podczas kursów muzycznych w wielu miastach Polski.

Mam wielkie szczęście spotykać na swej drodze ludzi życzliwych, pozytywnych i pełnych pasji. Począwszy od ukochanych Rodziców, którzy zawsze byli, są i będą mym największym wsparciem, poprzez wspaniałego Męża, najbliższą Rodzinę, Przyjaciół, Znajomych i Biernych Obserwatorów.

Dziękuję Wam Wszystkim za to, że Jesteście.

 

 

KONTAKT:

ANNA WANDTKE

NR TEL. +48 608317511

wandtkeanna@post.pl