Kiedy sztuka staje się sztuką? Vol.2

POJĘCIE SZTUKI


Pozwól, iż zacytuję tu E. H. Gombrich’a z książki p.t. „O Sztuce”. Autor otwarcie stwierdza, iż „Nie ma w istocie czegoś takiego jak SZTUKA. Są tylko Artyści. Kiedyś byli to ludzie, którzy brali kawałek kolorowej gliny i szkicowali figurę bizona na ścianie jaskini. Dzisiaj niektórzy kupują farby i projektują tablice reklamowe, robią wiele innych rzeczy. Nic nie przeszkadza w nazywaniu tych wszystkich czynności sztuką, jeśli tylko się pamięta, że takie słowo oznacza zupełnie różne rzeczy, w różnych czasach i miejscach, i tak długo, jak zdajemy sobie sprawę, że Sztuka przez duże S nie istnieje. Sztuka przez duże S stała się czymś w rodzaju postrachu fetysza.
Można zdruzgotać artystę mówiąc mu, że to, co właśnie zrobił, jest niezłe na swój sposób, ale to nie jest „Sztuka”. I można zawstydzić kogoś innego mówiąc, że to, co właśnie podziwia to nie sztuka, tylko coś innego.


Problem z pięknem polega na tym, że gusty i normy dotyczące tego, co jest piękne, tak bardzo się zmieniają. Co jest prawdziwe w odniesieniu do piękna, odnosi się też do ekspresji. To właśnie wyrażanie przeżyć wewnętrznych i uczuć przez postać na obrazie często decyduje o tym, czy patrzymy na dzieło z przyjemnością, czy z odrazą. Niektórzy wolą ekspresję, którą łatwo zrozumieć i która głęboko ich porusza. Lecz jeśli głęboki wyraz uczucia do nas przemawia, zastanówmy się, czy powinniśmy z tego powodu odwracać się od dzieł, których ekspresja jest może nie tak bardzo zrozumiała.”Choć Gombrich w dużej mierze skupia się na malarstwie, myślę, że właśnie ten kierunek sztuki może nas uwrażliwić na to, jak odbieramy muzykę.


Gdzie kończy się kwestia prawidłowości stylu, frazy, a gdzie zaczyna się dowolność interpretacji i sztuka?


Na koniec nawiązania do książki „O sztuce” chciałabym zaprezentować Wam dwie ilustracje, wykonane przez jednego artystę. Zastanówmy się, czy mamy prawo ocenić którąś z nich jako niestylistyczną, nie dość artystyczną, nieprawidłową z punktu widzenia stylu epoki? Ilustracje, które przedstawiam, to dzieła słynnego pioniera sztuki nowoczesnej, Pablo Picasso.

1. Kwoka z kurczętami, dzieło powstałe w latach 1941-1942

2. Kogucik, dzieło powstałe w 1938 roku.


Czym więc jest prawidłowa stylistyka w danej epoce? Ten sam artysta, ta sama epoka, ta sama postać. Kwoka z kurczakami – całkowicie realistyczna, bez przesadzonych emocji, uczuć, matczyna, opiekuńcza. Kogut zaś – wynaturzony, zdenerwowany, może nawet głupkowaty, zdeformowany wręcz …Styl zależy od intencji twórcy, emocji, znaczenia przekazu … nie zawsze od z góry założonych kanonów piękna …


SZTUKA W MUZYCE


Co oznacza określenie „prawidłowy styl”, „idealne frazowanie”, „obraz muzyczny zgodny z epoką” …. Jeśli sam Picasso jest tak odmienny w swym wyrazie … ?Skoro Ty – jako Artysta, masz w przyszłości tworzyć dzieło, osobiste, indywidualne, pełne emocji i znaczeń, spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie czym dla Ciebie jest artyzm w muzyce? Dla jednej grupy ludzi energiczny akord orkiestry symfonicznej z uderzeniem w kotły nie znaczy nic … Dla innych zaś, ten właśnie akord będzie granicą dobra i zła, początkiem nowego życia, kierunkiem drogi w dziejach człowieka, prostotą lub trudem, radością lub krzywdą.


Czyż nie jest tak, iż wartość sztuce nadajemy my sami – artyści, wykonawcy i odbiorcy? Jednak to, w jaki sposób ją odbieramy jest faktem subiektywnym.Każdy z nas widzi jej inną wartość.
Dlatego Człowiek – absolwent szkoły muzycznej, akademii muzycznej powinien być Istotą, która odważnie podejmuje się wyzwań bezkompromisowego wyrażania siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.