BARON CYGAŃSKI

Artyści zapraszają w magiczną podróż do nostalgicznego świata węgierskiej duszy, poprzecinanej gorącą i namiętną wirtuozerią skrzypiec oraz w świat muzyki klasycznej, filmowej i otwartej improwizacji

Gościem specjalnym projektu jest Roby Lakatos – postać, która nie poddaje się jakimkolwiek kwalifikacjom – w tej samej chwili jest szalonym cygańskim skrzypkiem, uduchowionym klezmerem i perfekcyjnie doskonałym wirtuozem,a zaraz potem rasowym jazzmanem i kompozytorem. Artysta pochodzi z rodu legendarnego króla romskich skrzypków, Janosa Bihari 'ego. Jako 9-latek debiutował w roli prymisty w cygańskim zespole, by potem ukończyć z pierwszą lokatą budapeszteńskie Konserwatorium im. Beli Bartoka. Wielbił go Yehudi Menuhin. Lakatos występuje zarówno z formacją Klezmer Karma i śpiewaczką jidysz Myriam Fuks, jak i wielką Marthą Argerich czy klasycznymi Franz Liszt Chamber Orchestra oraz Vieuxtemps Quartet. Znają go wszystkie najbardziej prestiżowe sale koncertowe na trzech kontynentach. 

Obok Robiego Lakatosa występuje ceniona przez Robiego Lakatosa wybitna polska skrzypaczka, solistka i kameralista – Anna Wandtke. W roku 2016 Anna Wandtke nagrała swój debiutancki album  „VIOLIN SOUL”, który został wydany przez prestiżową oficynę DUX.  Na płycie gościnnie wystąpił właśnie Roby Lakatos. Krążek ten otrzymał  znakomite recenzje prasowe. Premiera płyty odbyła się 02.09.2016 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Szerokie spektrum repertuaru w jakim Anna Wandtke porusza się, pozwala dostrzec wszechstronność artystki. Śmiało sięga do stylistyki baroku, klasyki, ale i „klasyki złamanej”, łącząc utwory literatury poważnej z flamenco, muzyką filmową oraz improwizacją.

Wspomnianej dwójce wybitnych wirtuozów skrzypiec towarzyszą nie mniej wybitni soliści.

Na koncertowych cymbałach gra wybitny wirtuoz, jeden z czołowych węgierskich cymbalistów młodego pokolenia – Jenő Lisztes. Obok niego przy fortepianie zasiada wirtuoz, improwizator – Kalman Cseki. Na akordeonie gra wszechstronny gdański akordeonista, solista – Paweł Zagańczyk. Na kontrabasie gra znany polskiej publiczności artysta/wirtuoz – solista, kameralista, eksperymentator, założyciel wielu zespołów – Sebastian Wypych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.